Pro és kontra, avagy minden, amit a McGregor-Mayweatherről tudni lehet

Pro és kontra, avagy minden, amit a McGregor-Mayweatherről tudni lehet


Két napja robbant az atombomba, létrejön a sokak által várva várt összecsapás az ökölvívás korszakos zsenije, Floyd Mayweather és az MMA legnagyobb jelenkori sztárja, Conor McGregor között. Ebben a cikkben összeszedjük nektek, mit lehet tudni biztosan a bunyóról és arra is szentelünk pár sort, hogy kinek miért lehet jó, vagy éppen rossz ez a bunyó.



Ami már biztos

A nagy eseményt augusztus 26-án rendezik, Las Vegasban, a T-Mobile Arénában. A két főszereplő egy ökölvívó mérkőzés keretében csap össze – ezt az infót kifejezetten azoknak szánom, akik már mindenféle MMA-stílusú kivégzésekről vizionálnak és gyártják a mémeket. A bunyósok 10 unciás kesztyűket fognak viselni és 154 fontban – 69,3 kilogramm – állapították meg a súlycsoportot. Ez az ökölvívásban nagyváltósúlynak felel meg, MMA-ban könnyűsúly. Összesen tizenkét, három perces menet áll majd a küzdőfelek rendelkezésére, hogy megmutassák, mit tudnak. A bukiknál jelenleg Mayweather toronymagasan esélyes. A szervezési feladatokat Mayweather saját promóciós cége, a Mayweather Promotions látja el. A főmeccs egy teljes ökölvívó gálát koronáz meg, így igai látványosság lesz a boksz szerelmeseinek. A bunyókat a Showtime fogja közvetíteni.

A felek fizetéséről még nem történt pontos megállapodás, de mindenképpen 8, ha nem 9 számjegyről van szó. És, ha már a tárgyalásoknál tartunk, Dana White UFC elnök szerint meglepően simán mentek a dolgok. Mayweather menedzsmentje is megerősítette ezt, saját bevallásuk szerint ki…szott idióták lettek volna kihagynia a lehetőséget.

A küzdőfelek



Kezdjük az amerikaival, hiszen ő az idősebb és az ő sportágában folyik majd a harc.

Az ifjabbik Mayweather idén töltötte 40. életévét. Két éve vonult vissza, miután 5 súlycsoportban is profi ökölvívó világbajnoki címet szerzett. Beállította Rocky Marciano egyedülálló rekordját (49 profi győzelem, 0 vereség), ebből 26 meccse ért véget kiütéssel. Emellett az ő nevéhez fűződik több, hatalmas nézettséget generáló bunyó lehozása is. Aktív évei alatt körülbelül 19,5 millió PPV eladást és 1,3 milliárd dollár bevételt sikerült összekalapoznia. A mértékadó orgánumok többször is beválasztották a legjobban fizetett sportolók közé. A nem véletlenül „Money” becenévre hallgató Mayweather olyan arcokat győzött le pályafutása során, mint Manny Pacquiao, Oscar de la Hoya, vagy Miguel Cotto.

A fentiekből látható, hogy boksztudása egészen emberfeletti, emellett megosztó személyisége miatt hatalmas nézettséget tud generálni. Egy amerikai ismerősöm szerint az emberek egyik fele azért kíváncsi a meccseire, hogy lássa győzni, a másik felük meg azért, hogy lássák, hogy rúgják szét a seggét. Nos, ez utóbbi eddig csak nem akart összejönni. Mayweather 173 centi magas és 183 centiméteres ütőtávval bír. Pályafutása során meghódította a nagyváltósúlyt is, amiben a bunyót rendezni fogják.

Conor McGregor. Róla mit is mondhatnánk el, amit még ne tudnátok?



Ugyan rendelkezik amatőr ökölvívó háttérrel, jelenlegi profi öklöző rekordja 0-0, vagyis ellenfeléhez hasonlóan veretlen ezen a téren. MMA karrierjét most nem részletezném, ezt megtettük már korábban többször is. Ami lényeges lehet, hogy karrierje során még sosem ütötték ki. Ő ugyanakkor elég KO-erős, profi karrierje során 18 kiütést hozott össze. Ezek azonban 4 unciás kesztyűben történtek, legközelebb pedig 10 unciás fognak küzdeni. Az ír enyhe magasság- és ütőtávbeli előnnyel indul, 175 centiméter magas, míg ütőtávja 188 centiméter.

A magassággal és ütőtávval kapcsolatos száraz számokat azért tartottam fontosnak leírni, mert amíg csak pletykáltak a bunyóról, többször előkerült, hogy Conor mennyivel nagyobb, mint Money. Nos, ha hinni lehet a számoknak, akkor ez a méretbeli különbség nem is annyira mérvadó. Sőt, ha figyelembe vesszük, hogy egy többszörös világbajnokkal, saját pályáján készül összecsapni, akkor talán el is hanyagolhatjuk.

Ami mindenképpen McGregor mellett szól, hogy ő még csak 28 éves, illetve fordított alapállású, az ilyen ellenfelekkel szemben Money fölénye mindig kisebb volt.

McGregor ellenfeléhez hasonlóan szintén képes igen széles közönség megmozgatására, így garantáltan hatalmas nézettségre van kilátás. Ugyanakkor a nyomás is nagy. Dana White szerint McGregor ezt nagyon jól viseli és rendkívül magabiztosan áll a kihívás elé. Mayweather szintén nem az az izgulós fajta és rendkívüli rutinja is van, így aligha várható, hogy bármelyik fél is megtörne a nyomás alatt.

A (megoszló) vélemények

Egy néhány nappal ezelőtti cikkünkben már láthattátok, hogyan reagált a sportvilág a Twitteren a mérkőzés bejelentésére. Azóta eltelt egy kis idő, így néhány hozzáértő részletesebben is megosztotta gondolatait a bunyóval kapcsolatban. Az alábbi sorokat nem az esélyek latolgatása céljából írom, hanem igyekszem árnyalni a képet.

Andre Ward

A WBA, IBF és a WBO jelenlegi félnehézsúlyú világbajnoka örül a párosításnak.
„Jót fog tenni a boksznak. Meg fogom nézni, semmi negatívat nem tudok vele kapcsolatban felhozni. Egyszerűen király. Ha nem akarod megnézni, nem kell bekapcsolnod a TV-t. Nem kell követned a felvezetést, a körítést. Nézheted, vagy nem. Nem azért vagyok itt, hogy promótáljam kettejük meccsét, de amikor egy bunyóról kérdeznek minket, bunyósokat a médiában, akkor a szavunknak súlya van. Úgy vélem ez a bunyó nagyon jó lehet. Csak értsd, meg miről van szó.”

Ward pozitív szavai azért is megszívlelendőek, mert ezen a hétvégén, szombaton ő maga is meccsel. A bunyója komoly érdeklődésre tart számot, de köszönhetően a Maweather-McGregornak, feltehetően messze nem az övé lesz az év legnézettebb boksz meccse.

Andre pozitív véleményével kisebbségben van azokkal szemben, akik tisztán szakmai szempontból vizsgálják az ökölvívó mérkőzés jogosultságát. A menedzsment nyilván örül, hiszen hatalmas pénz van kilátásban, ugyanakkor sportszakmai szempontból több hozzáértő is megkérdőjelezi a felállás legitimitását.

Teddy Atlas – ökölvívó edző és kommentátor – szerint egy ősember fog bunyózni a védekező stílusú boksz géniuszával.
„Nem tűnik kompetitívnek. Van egy srácod, akiről azt mondják, hogy jól üt, és ebből indulnak ki, de ott voltak azok a srácok, akik tényleg tudtak ütni és sokkal jobb bunyósok – öklözők – voltak, mint McGregor és nem tudták megütni – Mayweathert. Olyan arcok, mint Maidana, Pacquiao, Canelo, nemhogy sérülést okozni nem tudtak, de megütni sem tudták.”

„Akkor mik az esélyei egy nagyütőnek? Ez csak egy szó, amivel a meccset adják el. De igazából nem sok esély látok egy nagyütőnek. A végén én és a hozzám hasonló boszkhoz közel álló emberek csak annyit fognak mondani, hogy ez egy ősember bunyója lesz a védekező boksz zsenijével. És általában az ősember nem nyeri meg ezeket a meccseket, mert egy bokszmeccsről lévén szó nem hozhatja magával a bunkóját. Sok ütésre számítok, de nem hiszem, hogy ezek valóban el tudják találni Floydot.”

Viszont ha ennyire esélytelennek látja az írt, akkor mégis miért jöhetett létre a bunyó, kérdezhetnénk? Atlasnak erre is van válasza.
„Öntsünk tiszta vizet a pohárba, ez egy kiváló lehetőség a pénzcsinálásra. Egyesek odáig is elmennek, hogy megmondják, ezzel a meccsel lejáratják a sportot – boksz – de az is bizonyára szóba kerül, hogy azért kerül sor erre a bunyóra, hogy pénzt szerezzenek.”

Mielőtt azon gondolkodnának a rajongók, hogy megkövezzék Teddy-t, jussanak eszünkbe Freddie Roach szavai.

A legendás bokszedző nem kisebb személyiségekkel dolgozott együtt pályafutása során, mint Manny Pacquiao, aki bunyózott Mayweatherrel is. Ugyanakkor Roach közreműködött az UFC egykori váltósúlyú bajnokának, Georges St-Pierre felkészülésében is, így van az ökölvívás mellett az MMA-ra is van némi rálátása.

Nos, ő korábban, mikor a Money – Conor bunyóról kérdezték azt nyilatkozta, hogy 2-3 év alatt fel tudná készíteni az írt a bunyóra. Ez a nyilatkozat nem 2-3 éve látott napvilágot és arról sem tudunk, hogy azóta a két érintette gőzerővel dolgozna együtt.

Akkor mégis kinek éri meg a bunyó?

A rövid válasz az, hogy a hardcore fanok kivételével MINDENKINEK.

A küzdőfelek nagyon nagy valószínűséggel óriási pénzt fognak kaszálni, ahogy cégeik is és Nevada állam vendéglátósai is. Az emberek jól fognak szórakozni, hiszen mindegy, hogy nyer vagy veszít az, akinek szurkoltak, mégis létrejött a várva várt bunyó. Az ökölvívás sokat profitálhat, hiszen ez egy lehetőség, hogy újabb rajongókat szerezzen és ez szintén igaz az MMA-ra is. Az MMA ugyan rendkívül gyorsan fejlődik, de ismertsége még közel sincs a bokszéhoz – itthon is még sokan erőltetik a ketrecharc terminust...

Ha azonban szakmai szempontból nézzük a dolgot, akkor nem sok örömünk lehet benne. Egy amatőr bunyózik egy többszörös világbajnokkal, ez mennyire fair már? Mennyire fel volt háborodva mindenki, amikor CM Punk meccset kapott az UFC-ben? Persze-persze a WWE csak show, de az MMA sem egyenlő a boksszal, ne hasonlítsuk a körtét össze az almával.

Ugyanakkor ezen a tényen az átlagos rajongók könnyedén továbblépnek és egy filmszerű eseményt vizionálnak. Az alulról jött ír fiú, aki meghódítja a világot. Hát nem aranyos, de az és ezért is olyan könnyű eladni.

És mi van a résztvevőkkel, ők mit kockáztatnak, mit nyerhetnek?

A zsák pénzen kívül? Mayweather megdöntheti Rocky Marciano rekordját és bekerül a történelemkönyvekbe. Ha az ír nyer, akkor Dana White szerint ő lesz a világ legjobb atlétája. És valószínűleg az írek augusztus 26-át elnevezik Conor McGregor napnak és még a csapból is Guiness meg whiskey folyik majd.

És ha veszítenek? Nos, az UFC elnöke szerint az ökölvívó meccs kimenetel nem fogja befolyásolni Conor MMA karrierjét negatív irányba. Mayweather azonban sokkal nagyobbat bukhat. Ha az ír kikap, legfeljebb az mondja mindenki, hogy szép próbálkozás volt. Egy igazi bajnoktól kapott ki, legalább megpróbálta és ehhez hasonlók. Ha viszont Money kap ki, akkor folt esik makulátlan mérlegén, oda a veretlenségi nimbusza és a rekord, amit az évek során kemény munkával felépített. Ennek ellenére mégis elvállalta a meccset, bár már az is lehet, hogy nem érdekli a rekord döntés csak a nagy ZS kell.

Mit tehetünk mi, rajongók?

Szerintem éljük Andre Ward tanácsával. Értsük meg miről is van szó, és akit érdekel a dolog kövesse és élvezze, akit nem az pedig tolja le magasról.


Támogasd a munkánkat, mert ezzel segítesz!

Mi naprakészen tartunk a UFC és más küzdősportok, harcművészek fontos híreivel kapcsolatosan, Te pedig most segíthetsz, hogy ezt még sokáig csinálhassuk.

Legyen az kicsi vagy nagy mértékű támogatás, egyszeri vagy rendszeres, mi nagyon hálásak leszünk és nagyra értékeljük, hogy hozzájárulsz a TOTALDAMAGE Magazin jövőjéhez.

Válaszd ki a havi támogatás összegét

Válassz egy egyszeri támogatási összeget

Ft

Banki átutaláshoz szükséges adatok

Bankszámlaszám:
10300002-10606292-49020012

Cégadatok:
TOTALDAMAGE MEDIA KFT.
1037 Budapest, Jablonka út 83/a
Cégjegyzékszám: 01-09-179960
Adószám: 24743105-2-41



Szólj hozzá